Materiál
prakticky jakýkoli

Vazba
osnovní úplet

Splývavost
zpravila velmi splývavá

Gramáž
nízká až vysoká

Pružnost
velmi dobrá, hlavně přes látku

Dostupnost
běžná

Cena
nízká až střední

Původ

Název „jersey“ látka získala podle Jerseyského ostrova mezi Británií a Francií. Dříve se zde ručně pletly tlusté vlněné úplety na rybářské svetry. Žerzej na běžné nošení zpopularizovala herečka Lillie Langtryová (1853-1929) a později také Coco Chanelová, která z pletenin vyráběla módní oblečení.

Charakteristika

Termínem žerzej se obecně označují všechny ruční i strojové zátažné úplety, tedy úplety tvořené postupným protahováním oček, jako když se plete na jehlicích.

Existují dva základní druhy žerzeje: jednolícní a oboulícní. Jednolícní žerzej má na lícové straně očka pletená hladce, na rubové obrace. Oboulícní žerzej je dvouvrstvý, na obou stranách má hladká očka, ruby jsou schované uvnitř. (Oboustranný žerzej lze plést strojově i ručně.) Oboulícní žerzej je přirozeně silnější a stabilnější, ale méně pruží. Termínem interlock nebo interlok se označuje jeden druh oboulícního úpletu, nejde o synonymum, ačkoli většina strojových oboulícních úpletů je pletena právě tímto způsobem.

Žerzej je přirozeně pružný v obou směrech, nejvíc v příčném (přes látku), o něco méně v podélném (po látce). Pružnost lze ještě zvýšit přidáním elastického vlákna. To zároveň zabrání vytahání, které postihuje slabší žerzeje z přírodních vláken.

Žerzeje se vyrábějí prakticky ze všech materiálů: z bavlny, viskózy, polyesteru, hedvábí, vlny, akrylu a dalších.

Příbuzné a podobné látky

osnovní úplet, flís

Druhy žerzeje

Žakárový žerzej: žerzej s vyplétaným vzorem.

Romanit (punto di Roma, ponte roma, ponte): punto di Roma je označení určitého způsobu pletení oboulícního žerzeje s interlokovou strukturou. Je to tedy silnější, méně pružná pletená látka, která se často vyrábí ze směsovek s viskózou, polyesterem, polyamidem, akrylem či modalem, prakticky vždy se přidává cca 5 % elastanu. V konfekci se z něj šijí šaty, topy, blejzry, ale protože materiál může na první pohled připomínat teplákovinu, je vhodný spíš pro neformální použití.

Piké: tento žerzej je pletený tak, aby ve struktuře vznikaly pravidelné dírky nebo buňky. Struktura je pevná a stabilní, ale zároveň prodyšná. Tradičně se používá na sportovní a volnočasové oblečení, typicky na polo trička.

Počesaný žerzej: látka se na jedné straně počeše, takže vznikne měkký, chlupatý povrch. Hodí se na teplé mikiny a tepláky.

Výhody

  • díky přirozené pružnosti je oblečení ze žerzeje maximálně pohodlné
  • snadno dostupný v široké škále materiálů, barev a potisků
  • netřepí se, je možné nechat okraje nezačištěné

Nevýhody

  • při přetržení některé nitky se žerzej páře ve svislém směru – uteče oko
  • zpracování v domácích podmínkách může být náročnější
  • žerzeje z přírodních materiálů ztrácejí tvar, vytahají se

Šití

Je žerzej vhodný materiál pro začátečníky? Ano a ne. Jeho šití vyžaduje jistou zručnost, ale díky pružnosti se menší chyby ztratí.

Žerzej se nejlépe šije na overlocku, ale je možné jej bez problémů šít i na běžném šicím stroji, včetně starších strojů. Máte-li k šicímu stroji návod, podívejte se, které stehy jsou určené na šití úpletů. U starších strojů zkuste entlovací (cikcak) steh nastavený na šířku 2 mm a délku 1,5-2 mm. Žerzej není možné šít rovným stehem, při natažení látky by nitě popraskaly. Rovný steh je možné použít jen tam, kde se látka nebude natahovat (např. při olemování většího výstřihu). Nepoužívejte tzv. overlockové stehy, většinou se na šití žerzejů nehodí.

Šijte běžnými univerzálními nitěmi a speciálními jehlami na žerzej (jersey). Ty mají zaoblenou špičku, takže jehla vždycky zajede do očka a nepoškodí nitě – nebezpečí přetržení nitky v látce a následného párání hrozí hlavně u jemných žerzejů, např. hedvábných. V nouzi je možné použít jehly označené jako „stretch“.

Okraje začišťujte založením a prošitím buď dvojjehlou a rovným stehem, nebo některým pružným stehem.

Péče

Péče o žerzej se odvíjí od materiálu, z něhož je upletený – viz Péče o materiály.