Materiál
typicky hedvábí/umělá vlákna, ale také bavlna, vlna

Vazba
saténová

Splývavost
lehká nebo těžší splývavá látka

Gramáž
střední až vyšší

Pružnost
bez obsahu elastanu ne

Dostupnost
běžná

Cena
nízká až vysoká

Původ

Domovem saténu je, jako u mnoha hedvábných látek, Čína. Název je prý odvozen od arabského označení pro čínský přístav Čchüan-čou: Zajtun. Ve středověku byl tento přístav výchozím bodem mořské hedvábné stezky do Evropy.

Charakteristika

Satén je látka tkaná (pletený satén viz příslušný článek) v saténové vazbě, s hladkým lícem a matným rubem. Původně se vyráběl z hedvábí, dnes se běžně vyrábí z umělých vláken – polyesteru, polyamidu, acetátu. Z těchto materiálů lze vyrobit vysoce lesklé nitě. Existují také bavlněné a vlněné satény, ale aby byly hezky lesklé, musejí se tkát z kvalitní příze (dlouhovlákenná bavlna a vlna, mercerovaná bavlna) a často se ještě povrchově upravují – leští. Leštěním nebo napuštěním vhodnou chemickou látkou lze vylepšit vzhled i méně kvalitního saténu, nízká kvalita se ale projeví při nošení a praní (ztráta lesku, chlupatění, žmolkování).

Satény se vyrábějí v mnoha gramážích, typická je pro ně spíš střední gramáž. Tyto satény hezky splývají, zvlášť v šikmém směru. Těžší satény tolik nesplývají, ale vytvářejí pěkné hladké vlny (srovnejte např. s dupionem, taftem, dyšesem).

Příbuzné a podobné látky

Charmeuse; dyšes

Druhy saténu

Krepsatén: satén tkaný z vysoce kroucených nití. Zrnitá krepová struktura je patrná na obou stranách, ale víc na matném rubu.

Výhody

  • atraktivní vzhled vhodný na společenské, svatební oblečení
  • příjemný dotyk – proto se z něj šije luxusní prádlo
  • u polyesterových saténů nízká cena

Nevýhody

  • šití vyžaduje jistou zručnost, hlavně kvůli klouzavosti
  • povrch se „zatrhává“
  • na některých saténech dělá voda mapy

Šití

Satén má vzhledem ke své klouzavosti tendenci při stříhání a šití „utíkat“ ze stolu. Je proto nutné rozložit si ho na větší plochu (třeba na zem) a pečlivě srovnat tak, aby nikde nebyl zvlněný. To naštěstí není u saténu až tak těžké jako u charmeuse nebo žoržetu.

Při šití šatů, topů, sukní apod. vřele doporučuji zvážit šikmý střih. Krásně tak vynikne splývavost saténu, která se při rovném stříhání skoro nedostane ke slovu. Ze saténu je také pěkná „voda“ a různé řasené prvky. Na těžkých saténech vynikne jednoduché, ale zajímavé střihové řešení, viz např. šaty Zaca Posena.

Na špendlení saténu používejte jemnější ostré špendlíky, na šití univerzální nebo ostré (microtex) jehly podle gramáže a hustoty tkaní. Vhodná délka stehu je 2-2,5 mm. Při manipulaci dávejte pozor na „zatrhnutí“ – povytažení vlákna tupým špendlíkem nebo třeba nehtem. Vzhledem k vazbě jsou vlákna poměrně volná, takže nebezpečí zatrhnutí je u saténu bohužel vlastnost, ne vada.

Satén se při šití ve švech rád krabatí a nikdy se tomu nedá zcela zabránit. Vyzkoušejte si předem vhodné napětí niti a přítlak patky, a nezapomínejte švy řádně rozžehlit.

Řidší satény se rády rozjíždějí ve švech, proto nedoporučuji šít z takových látek přiléhavé oblečení. Na to zvolte buď satén s elastanem, hustě tkaný silnější satén nebo šikmý střih (satény v šikmém směru dobře pruží).

Péče

Některé satény je možné prát v ruce nebo dokonce v pračce. Protože to záleží na materiálu a případné povrchové úpravě, řiďte se doporučením výrobce látky, nebo praní vyzkoušejte na vzorku. Některé satény, zejména hedvábné, totiž praním ztrácejí lesk, krepatějí nebo se na nich dělají mapy; ale některé hedvábné satény se dají prát úplně bez problémů.

Prací prostředek vybírejte podle materiálu. Povlečení z bavlněného saténu se pere v běžném pracím prášku, hedvábí a vlna jedině v prášku na vlnu či jemné prádlo.

Saténové oděvy a látky je lepší nenechávat dlouhodobě složené, aby se nevytvořily sklady, které už nepůjdou vyžehlit. V šatníku je také chraňte před náhodným poškozením – zatržením zipem jiného oděvu, třískou z ramínka.

Žehlit doporučuji na sucho a z rubu.

Pro ochranu před potem a vznikem skvrn od potu doporučuji instalovat do podpaží potítka.