Materiál
bavlna, umělé materiály, hedvábí

Vazba
tkaná nebo pletená látka s vlasem

Splývavost
ano – podle gramáže

Gramáž
střední až vyšší

Pružnost
ne

Dostupnost
běžná až horší

Cena
nízká až vysoká

Původ

Samet pravděpodobně pochází z arabských zemí. Ve středověku byla největším producentem sametu Káhira, odkud se tato látka vyvážela i do Evropy, a to přes benátský přístav. Poté, co si i Evropané osvojili způsob tkaní sametu, vyráběly se ty nejhezčí v Itálii (Benátky, Florencie, Janov) a později ve Vlámsku a Brugách. Kvůli vysoké ceně si samet dlouho mohla dovolit jen šlechta a církev.

Charakteristika

Samet je tkaná nebo pletená látka s rovnoměrně zastřiženým vlasem. Vlas se vetkává zvlášť (na rozdíl např. od flanýlku, kde je vlas vytvořen počesáním utkané látky), v případě sametu do osnovy (vetkává-li se vlas do útku, jedná se o aksamit). Některé samety jsou utkány ze dvou materiálů, např. hedvábné samety mají typicky viskózový základ a hedvábný vlas; dříve mívaly hedvábné samety bavlněný základ. Dnes se nejvíc prodávají samety z polyesteru či bavlny, někdy s obsahem elastanu, aby byla látka pružná. Pružné samy o sobě jsou pletené samety, které se obvykle vyrábějí z polyesteru nebo polyamidu.

Samet z bavlny a modalu, obchod Textil Forum.

Samet z bavlny a modalu, obchod Textil Forum.

Příbuzné a podobné látky

Aksamit; velur; flauš; dyftýn; flokované látky

Druhy sametu

Panné samet: tento samet má delší vlas než tradiční samety. Vlas je z hedvábí nebo umělých materiálů a po utkání se sežehluje k jedné straně, látka tak získává vysoký lesk.

Krešovaný samet: samet s vlasem sežehleným v různých směrech, takže vznikne povrch, který nerovnoměrně odráží světlo.

Šifonový samet: velmi lehký samet s kratším vlasem. Výborně splývá. Používá se na šátky, štóly nebo lehké večerní šaty.

Devoré samet: také vypalovaný samet nebo façonné samet. Pomocí leptacích chemikálií se spálí vlas v některých částech látky, kde tak zůstane jen průsvitný podklad.

Nacré samet: samet, který má vlas utkaný v jiné barvě než podklad. Výsledkem je měňavý efekt ne nepodobný šanžánu.

Samet v obchodech: černý samet z nabídky obchodu E-zet (e-zet.com), růžový ze Stoffe Moeller (www.fashion-berlin.eu), tmavě zelený ze Sartoru (www.sartor.cz).

Samet v obchodech: černý samet z nabídky obchodu E-zet (e-zet.cz), růžový ze Stoffe Moeller (www.fashion-berlin.eu), tmavě zelený ze Sartoru (www.sartor.cz).

Výhody

  • luxusně působící látka s matným nebo vysokým leskem

Nevýhody

  • vlas přidává na objemu
  • nepořádek při šití
  • náročnější péče

Šití

Při stříhání ze sametu vypadávají jednotlivé chloupky, které ulpívají na všem kolem a při šití padají do stroje, je proto potřeba víc udržovat čistotu. Při kladení střihu je nutné dávat pozor, aby všechny díly ležely v jednom směru, vlas je totiž skloněný k jedné straně. Tkaný samet se hodně třepí, nechte si proto větší švové přídavky nebo stříhejte entlovacími nůžkami. Používejte tenké špendlíky, aby se vlas nepoškodil. Jednotlivé chloupky se mohou vytahat i při párání, proto je lepší postupovat dvojnásob pečlivě, abyste párat nemuseli.

Samet lze šít univerzálními nitěmi a univerzálními nebo ostrými jehlami o velikosti 70-90 podle gramáže látky. Hodí se běžná nebo mírně větší délka stehu, napětí závisí na gramáži – vyzkoušejte předem.

Samet se hodí především na oblečení, které nemá příliš složitý střih (hodně záševků, švů). Nabíráním a skládáním se u těžších sametů hodně zvyšuje objem. Při nákupu látky si zkontrolujte, zda vlas není někde přeleželý a na látce nejsou pruhy, které nepůjdou při stříhání obejít. V některých obchodech samet skladují nikoli v rolích uložených v regálech, ale zavěšený, aby se přeležení předešlo. Také do sametového oblečení jako jsou kalhoty a sukně je nejlepší všít zavěšovací poutka, aby mohly volně viset na ramínku.

Samet se nesmí žehlit na lícové straně – je možné jej v případě nutné potřeby jen lehce napařit přes jemnou látku (mušelín, hedvábnou organzu), a dokud je vlas vlhký, nesmí se na něj sahat. Jinak žehlete na rubu: na žehlicí prkno dejte buď speciální jehličkový potah na žehlení vlasových materiálů, nebo jehličkovou desku, nebo tlustší froté ručník, na něj položte samet vlasem dolů a žehlete na rubu – jen lehce a se zapnutým napařováním. Švy lze také rozžehlit tak, že je z lícové strany podložíte pruhem háčkové strany suchého zipu a žehlíte špičkou žehličky pouze šev. Potřebujete-li jen přežehlit sametové oblečení, volně jej pověste a z rubu prožeňte párou. Větší kusy látky nebo oblečení je možné napařit v koupelně – pověsit je nad vanu, do které nalijete horkou vodu. Po napaření a uschnutí lze samet učesat měkčím kartáčem nebo kouskem sametu.

Péče

Některé samety (bavlněné, polyesterové) lze prát . Máte-li oblečení vlastnoručně ušité, jednoduše vyzkoušejte praní na odstřižku; u koupeného oblečení se řiďte cedulkou. Kupované sametové oblečení z běžného polyesterového nebo bavlněného sametu většinou lze vyprat, nejedná-li se o složitěji konstruované oděvy – tam ale hrozí spíš poškození tvaru nebo výztuží, např. u saka. Perte raději v ruce nebo na jemný program a oblečení obraťte naruby. Neždímejte, sušte zavěšené a za mokra s oděvem moc nemanipulujte, aby se nepoškodil vlas. Po uschnutí můžete propařit a vykartáčovat.