V našich obchodech jsou běžně dostupné polyesterové a bavlněné šicí nitě, zejména značek Amann, Gütermann, Mettler, Coats. Nitě, technicky správně příze, můžeme dělit podle materiálového složení, síly, počtu nití, z nichž jsou skané, a dalších faktorů. Na špulce je obvykle uvedený materiál, délka návinu a číslo barvy, někdy i typ nebo tloušťka nitě.

Tloušťka nitě

Tloušťka se nejčastěji označuje některým z těchto tří systémů:

  • starší metrický systém udávající, kolik metrů nitě váží 1 gram; má zkratku Nm (při zkratce Ne jde o imperiální systém udávající, kolik yardů nitě váží jednu libru)
  • novější systémem Ttex, který udává, kolik gramů váží 1000 metrů nitě; jednotka má zkratku tex, případně dtex (decitex)
  • komerční systém Ticket, kdy se tloušťka udává jednoduchým číslem, např. 30, 100, 120, a čím je toto číslo vyšší, tím je nit jemnější. Číslo lze přepočítat na dtexy, ale u každé příze je to jinak (polyesterová 40 a bavlněná 40 jsou jinak silné) a rozdíly jsou i mezi regiony.

Většina přízí je skaná (smotaná) z více jednotlivých nití. Nejlépe je to vidět na roztřepeném konci. Počet jednotlivých nití většinou najdete na stránkách výrobce. Příklad:

Univerzální šicí nit Gütermann má tloušťku (ticket) 100 a dtex 300(2), to znamená, že je skaná ze dvou nití o celkové síle 300. Nit na ozdobné prošívání má tloušťku č. 30 a dtex 1000(3), je tedy skaná ze tří nití o celkové síle 1000.

Pro běžného zákazníka je tento systém spíš matoucí a důležitější jsou vlastnosti nitě uvedené na stránkách výrobce nebo na stojanu v obchodě. Gütermann je opět skvělý příklad: v obchodech, kde mají úplný sortiment, najdete nitě ve stojanu přehledně rozdělené na univerzální šicí, silnější na džíny, silnější na ozdobné prošívání (top stitch), bavlněné, hedvábné, na ruční prošívání (quiltování) či elastické. Vhodná velikost jehel je uvedena třeba v této brožurce, kterou si můžete stáhnout na webu výrobce. Tady zase máte specifikace u nás rozšířených nití Aspo od Amannu.

Jádrové nitě

Jádrová šicí nit se od běžné skané nitě liší tím, že má jádro – často filament (vlákno) ze syntetického materiálu -, které je opředené přírodními nebo umělými vlákny. Materiál jádra a opředu se může lišit. Jádrová nit může být podstatně pevnější než běžná nit a její materiály lze různě kombinovat podle zamýšleného využití.

Povrchové úpravy nití

Mnoho nití prochází povrchovými úpravami, například leštěním, mercerováním, opalováním plamenem, aby se zlepšily jejich vlastnosti. Většinou jde o to získat hladký povrch, aby jehla při šití dobře procházela jehlou a látkou, a koneckonců aby i hezky vypadala

Velikost jehly

Jak poznáte vhodnou velikost jehly? Ta se neodvíjí od jemnosti látky, nebo aspoň ne přímo: velikost jehly je závislá na tloušťce nitě a ta na jemnosti látky. Máte-li jemnou látku, ale nemáte hodně jemnou nit, musíte použít jehlu podle nitě, nikoli podle látky.

Většina nití je vhodná pro určité rozhraní velikostí jehel – univerzální šicí nitě se používají s jehlami vel. 70-90. Existuje tabulka, která uvádí vztah mezi gramáží látky, tloušťkou nitě a velikostí jehly, ale je to jen takové základní vodítko:

gramáž látky
nit
jehla

70-140 g/m2
160-240 dtex
60

140-200 g/m2
240-300 dtex
70

200-270 g/m2
300-400 dtex
80-100

270-340 g/m2
400-600 dtex
100, 110

340-400 g/m2
600-1100 dtex
120, 140

400-500 g/m2
1100-1400 dtex
140, 160

Obecně se řiďte tím, že na běžné látky se hodí běžně silná nit s jehlou velikosti 70-90; na silnější látky, jako je džínovina, celtovina, potahové látky apod. se hodí silnější nit a jehla 100-120. Na extra jemné látky (hedvábný šifon) se může hodit jemná nit, např. hedvábná nit Gütermann, s jehlou 60-70, ale je ji možné šít i univerzálními nitěmi a jehlou č. 70 – šedesátka se ostatně v běžných obchodech těžko shání.

Nitě a jejich využití

Jaké konkrétní nitě byste si měli na šití koupit?

Na šití oblečení jako jsou šaty, sukně, kalhoty, kabátky, saka, úpletová trička a šaty, na šití povlaků na polštářky, závěsů apod.
Univerzální šicí nit z polyesteru, například:

Gütermann univerzální (sew-all)

Amann Aspo 120

Amann Belfil-S 120

Mettler Seralon

Hagal Unipoly

Na džíny, batohy, tašky, oděvní kůži, lehátkovinu, roletovinu, koženku
Silnější polyesterová nit (většinou se rovnou prodávají pod názvem „džínové“), například:

Gütermann Extra Strong

Amann Aspo 30

Amann Belfil S 30, 50

Mettler Extra Strong

Mettler Poly Sheen

Hagal Profipoly (jádrová nit)

Na ruční šití knoflíkových dírek, ozdobné prošívání
Tyto nitě jsou tak spojené s obšíváním knoflíkových dírek, že vám je v mnoha obchodech prodají pod názvem „dírkové hedvábí“. Jsou to lesklé silnější nitě, většinou polyesterové, a hodí se na ruční i strojové ozdobné prošívání. Ačkoli jsou silnější, neznamená to, že jsou zároveň vhodné na sešívání silných materiálů.

Gütermann Top Stitch

Amann Aspo 30

Mettler Seralon 30

Mettler Silk Finish Cotton 28

Mettler Amanda (hedvábná prošívací nit)

Hedva dírkové hedvábí

Na jemné látky
Chcete-li extra pěkný výsledek při šití lehkých, jemných látek, jako jsou šifony, mušelíny, žoržety apod., zkuste některou speciální nit:

Gütermann Silk S303

Gütermann Tera 180 (jemná poloprůhledná nit)

Na šití přírodních materiálů určených k barvení, nebo na šití přírodních materiálů vůbec
Polyesterové nitě nelze v domácích podmínkách barvit, takže pokud chcete ušít něco, co potom budete barvit nebo batikovat, šijte bavlněnými nitěmi. Bavlněné nitě můžete použít i na šití jakéhokoli bavlněného nebo lněného oblečení, bavlněného ložního prádla, ručníků apod.

Gütermann Cotton 30

Amann Triana

Amann Mercifil

Mettler Silk Finish Cotton 40, 50, 60

Do overlocku
Na domácím overlocku můžete šít i běžnou univerzální nití, ale speciální overlockové nitě mají lepší elasticitu, vydrží větší namáhání při šití a lépe se přizpůsobí smyčkovacím stehům.

Amann Belfil-S

Gütermann Miniking

Mettler Seracor

Mettler Seralene

Mettler Seraflock

Na patchwork a quilting
Na patchwork a quilting – ozdobné prošívání patchworku – se používají kvalitní a pevné nitě, které zároveň hezky vypadají. Na ruční prošívání jsou nejlepší voskované bavlněné nitě.

Gütermann Quilting (pro ruční prošívání)

Mettler Quilting Waxed (pro ruční prošívání)

Mettler Silk Finish Cotton

Speciální nitě

Kromě nití vyjmenovaných v předchozí tabulce také existují různé speciální nitě na specifické šicí úkony.

Jsou to například lněné (režné) nitě, které jsou extra silné a hodí se na přišívání knoflíků. U nás se prodávají lněné nitě Gütermann nebo Hagal.

Nitě na funkční prádlo a sportovní oblečení jsou měkké, neškrábou a vytvářejí pěkné ploché švy. Je to třeba průmyslová řada Saba od Amannu.

Technické nitě jsou určené pro čalounictví, galanterii, pro šití v automobilovém průmyslu, v knihařství, na padáky, horolezeckou výstroj, plachty a další věci, které se na domácích strojích nešijí. Někdy se dají koupit na internetu nebo v technických hobby obchodech.

Do vyšívacích strojů se kupují speciální nitě z polyesteru, viskózy či polyamidu. Jsou lesklé, hladké a vyžadují také speciální spodní nit.

Metalické nitě jsou určené na ozdobné prošívání a vyšívání. Většinou je lepší pracovat s nimi ručně, protože ve stroji se cuchají a trhají. Patří sem třeba Metalux, Slorex nebo Titano od Hedvy.

Levné nitě

Vřele doporučuji vyhýbat se levným no-name nitím ze všelijakých šicích soupraviček a sad nití, které se prodávají v obchodech „vše za třicet“. Za ušetřených pár korun to vztekání nad trhající se a chlupatící nití nestojí. Pokud si nutně musíte koupit sadu (lepší je kupovat barevné nitě vždycky podle látky, kterou se chystáte šít, ono se vám to šuple za chvíli zaplní taky), tak ať jsou v ní nitě nějaké spolehlivé značky.