V našich obchodech jsou běžně dostupné polyesterové a bavlněné šicí nitě, zejména značek Amann, Gütermann, Mettler, Coats. Nitě, technicky správně příze, můžeme dělit podle materiálového složení, síly, počtu nití, z nichž jsou skané, a dalších faktorů. Na špulce je obvykle uvedený materiál, délka návinu a číslo barvy, někdy i typ nebo tloušťka nitě.
Tloušťka nitě
Tloušťka se nejčastěji označuje některým z těchto tří systémů:
- starší metrický systém udávající, kolik metrů nitě váží 1 gram; má zkratku Nm (při zkratce Ne jde o imperiální systém udávající, kolik yardů nitě váží jednu libru)
- novější systémem Ttex, který udává, kolik gramů váží 1000 metrů nitě; jednotka má zkratku tex, případně dtex (decitex)
- komerční systém Ticket, kdy se tloušťka udává jednoduchým číslem, např. 30, 100, 120, a čím je toto číslo vyšší, tím je nit jemnější. Číslo lze přepočítat na dtexy, ale u každé příze je to jinak (polyesterová 40 a bavlněná 40 jsou jinak silné) a rozdíly jsou i mezi regiony.
Většina přízí je skaná (smotaná) z více jednotlivých nití. Nejlépe je to vidět na roztřepeném konci. Počet jednotlivých nití většinou najdete na stránkách výrobce. Příklad:
Univerzální šicí nit Gütermann má tloušťku (ticket) 100 a dtex 300(2), to znamená, že je skaná ze dvou nití o celkové síle 300. Nit na ozdobné prošívání má tloušťku č. 30 a dtex 1000(3), je tedy skaná ze tří nití o celkové síle 1000.
Pro běžného zákazníka je tento systém spíš matoucí a důležitější jsou vlastnosti nitě uvedené na stránkách výrobce nebo na stojanu v obchodě. Gütermann je opět skvělý příklad: v obchodech, kde mají úplný sortiment, najdete nitě ve stojanu přehledně rozdělené na univerzální šicí, silnější na džíny, silnější na ozdobné prošívání (top stitch), bavlněné, hedvábné, na ruční prošívání (quiltování) či elastické. Vhodná velikost jehel je uvedena třeba v této brožurce, kterou si můžete stáhnout na webu výrobce. Tady zase máte specifikace u nás rozšířených nití Aspo od Amannu.
Jádrové nitě
Jádrová šicí nit se od běžné skané nitě liší tím, že má jádro – často filament (vlákno) ze syntetického materiálu -, které je opředené přírodními nebo umělými vlákny. Materiál jádra a opředu se může lišit. Jádrová nit může být podstatně pevnější než běžná nit a její materiály lze různě kombinovat podle zamýšleného využití.
Povrchové úpravy nití
Mnoho nití prochází povrchovými úpravami, například leštěním, mercerováním, opalováním plamenem, aby se zlepšily jejich vlastnosti. Většinou jde o to získat hladký povrch, aby jehla při šití dobře procházela jehlou a látkou, a koneckonců aby i hezky vypadala
Velikost jehly
Jak poznáte vhodnou velikost jehly? Ta se neodvíjí od jemnosti látky, nebo aspoň ne přímo: velikost jehly je závislá na tloušťce nitě a ta na jemnosti látky. Máte-li jemnou látku, ale nemáte hodně jemnou nit, musíte použít jehlu podle nitě, nikoli podle látky.
Většina nití je vhodná pro určité rozhraní velikostí jehel – univerzální šicí nitě se používají s jehlami vel. 70-90. Existuje tabulka, která uvádí vztah mezi gramáží látky, tloušťkou nitě a velikostí jehly, ale je to jen takové základní vodítko:
Obecně se řiďte tím, že na běžné látky se hodí běžně silná nit s jehlou velikosti 70-90; na silnější látky, jako je džínovina, celtovina, potahové látky apod. se hodí silnější nit a jehla 100-120. Na extra jemné látky (hedvábný šifon) se může hodit jemná nit, např. hedvábná nit Gütermann, s jehlou 60-70, ale je ji možné šít i univerzálními nitěmi a jehlou č. 70 – šedesátka se ostatně v běžných obchodech těžko shání.
Nitě a jejich využití
Jaké konkrétní nitě byste si měli na šití koupit?
Gütermann univerzální (sew-all)
Amann Aspo 120
Amann Belfil-S 120
Mettler Seralon
Hagal Unipoly
Gütermann Extra Strong
Amann Aspo 30
Amann Belfil S 30, 50
Mettler Extra Strong
Mettler Poly Sheen
Hagal Profipoly (jádrová nit)
Gütermann Top Stitch
Amann Aspo 30
Mettler Seralon 30
Mettler Silk Finish Cotton 28
Mettler Amanda (hedvábná prošívací nit)
Hedva dírkové hedvábí
Gütermann Silk S303
Gütermann Tera 180 (jemná poloprůhledná nit)
Gütermann Cotton 30
Amann Triana
Amann Mercifil
Mettler Silk Finish Cotton 40, 50, 60
Amann Belfil-S
Gütermann Miniking
Mettler Seracor
Mettler Seralene
Mettler Seraflock
Gütermann Quilting (pro ruční prošívání)
Mettler Quilting Waxed (pro ruční prošívání)
Mettler Silk Finish Cotton
Speciální nitě
Kromě nití vyjmenovaných v předchozí tabulce také existují různé speciální nitě na specifické šicí úkony.
Jsou to například lněné (režné) nitě, které jsou extra silné a hodí se na přišívání knoflíků. U nás se prodávají lněné nitě Gütermann nebo Hagal.
Nitě na funkční prádlo a sportovní oblečení jsou měkké, neškrábou a vytvářejí pěkné ploché švy. Je to třeba průmyslová řada Saba od Amannu.
Technické nitě jsou určené pro čalounictví, galanterii, pro šití v automobilovém průmyslu, v knihařství, na padáky, horolezeckou výstroj, plachty a další věci, které se na domácích strojích nešijí. Někdy se dají koupit na internetu nebo v technických hobby obchodech.
Do vyšívacích strojů se kupují speciální nitě z polyesteru, viskózy či polyamidu. Jsou lesklé, hladké a vyžadují také speciální spodní nit.
Metalické nitě jsou určené na ozdobné prošívání a vyšívání. Většinou je lepší pracovat s nimi ručně, protože ve stroji se cuchají a trhají. Patří sem třeba Metalux, Slorex nebo Titano od Hedvy.
Levné nitě
Vřele doporučuji vyhýbat se levným no-name nitím ze všelijakých šicích soupraviček a sad nití, které se prodávají v obchodech „vše za třicet“. Za ušetřených pár korun to vztekání nad trhající se a chlupatící nití nestojí. Pokud si nutně musíte koupit sadu (lepší je kupovat barevné nitě vždycky podle látky, kterou se chystáte šít, ono se vám to šuple za chvíli zaplní taky), tak ať jsou v ní nitě nějaké spolehlivé značky.