Materiál
bavlna, směsovky bavlny a umělých materiálů

Vazba
plátnová nebo keprová s vlasem

Splývavost
ne

Gramáž
střední až vyšší

Pružnost
bez obsahu elastanu ne

Dostupnost
běžná

Cena
nízká až střední

Původ

Český název je inspirován britským městem Manchester, v 19. století velkým centrem textilní výroby. Anglický název „corduroy“ se vysvětluje dvěma způsoby – buď jako složenina z cord a duroy, přičemž duroy je hrubá vlněná látka vyráběná v 17. století v Anglii, nebo jako zkomolenina francouzského corde du roi, látka se totiž prý používala na uniformy pro sloužící na královském dvoře. Ve Francii se však manšestru říkalo velours à côtes, tedy „žebrovaný samet“.

Charakteristika

Manšestr se tká podobně jako aksamit, v plátnové nebo keprové vazbě s vlasem zvlášť přidaným k útkovým nitím. Vlas je s podkladem protkaný tak, aby po jeho sestřižení vznikly typické podélné proužky (nevytvářejí se tedy dodatečně nějakým vytlačováním).

Manšestr vyšší gramáže je pevná, poměrně odolná látka, která je však zároveň měkká a příjemná na nošení. Slabší manšestry jsou méně odolné, ale velmi pohodlné. Zvláště tyto slabší manšestry jsou proto oblíbenou látkou na dětské oblečení.

Příbuzné a podobné látky

Samet; aksamit; dyftýn

Výhody

  • všestranná látka příjemná na nošení

Nevýhody

  • nepořádek při šití
  • vlas se časem odírá a vytlačuje

Šití

Manšestr před šitím vysrážejte.

Látka se dobře stříhá i šije, ale vzhledem k vlasu je potřeba počítat s nepořádkem při práci podobně jako sametu. U běžných manšestrů není nutné sesazovat pruhy, ale u efektních manšestrů se širokými pruhy je to lepší, oblečení pak vypadá úhledněji. Střihové díly pokládejte na látku v jednom směru, aby vlas ležel na jednu stranu.

Na šití jsou vhodné univerzální nebo ostré jehly velikosti 70-90 podle gramáže látky a univerzální polyesterové nebo bavlněné nitě. Špendlete tenčími ostrými špendlíky, na manšestru mohou zůstat stopy, stejně tak se nedoporučuje párat.

Žehlete po rubu, aby se nesežehlil vlas. Potřebujete-li manšestr přežehlit po líci, žehlete přes tenkou látku a jen párou. Pro osvěžení vlasu mezi praním můžete oděv nechat napařit nad vanou s horkou vodou, nebo ho dát na chvíli do sušičky s několika vlhkými ručníky.

Péče

Bavlněné i směsové manšestry lze běžně prát v pračce. Nové oblečení může při praní pouštět chlupy, tmavší manšestry i barvu.