Jehly do domácích šicích strojů mají velice jednoduchý systém označování velikostí a typu. Prakticky všechny domácí šicí stroje včetně běžných domácích overlocků používají jehly systému 130/705 H. Není nutné si to pamatovat, protože když v obchodě požádáte o jehly do domácího šicího stroje, dostanete vždycky tyhle. Typ označuje „anatomii jehly“ – že jde o jehlu určitého průměru a určité délky s ploškou na dříku a rýhou na vedení nitě.

jehly

Průmyslové stroje a některé speciální doma provozovatelné stroje (vyšívací, quiltovací) používají jiné jehly. Správný typ pak najdete v návodu ke stroji.

Výjimkou jsou také některé domácí stroje Singer, které používají vlastní systém (velikosti jehel ale označují stejně), a hodně staré stroje, které používají jehlu bez plošky. Jehly s kulatým dříkem se označují číslem 287 a dají se koupit na internetu nebo v některých galanteriích.

Velikosti jehel

Velikost jehly se velmi jednoduše označuje číslem – čím menší číslo, tím tenčí jehla. Běžně dostupné velikosti jsou 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120 a 130, ne všechny jsou však dostupné v univerzálním provedení.

Výběr velikosti jehly je primárně závislý na tloušťce nitě, nikoli na síle látky: podle síly (gramáže) látky vybíráme nit a podle nitě potom jehlu. Budete-li šít velmi lehkou látku, ale máte univerzální nit, nikoli speciální tenčí, šijte odpovídající jehlou. Nit by měla hladce procházet očkem jehly a dobře sedět do drážky, která ji k očku vede.

Jehla č. 60 je určena právě na šití tenkými nitěmi a tím pádem na šití extra jemných látek. V běžných galanteriích tuto velikost často ani nevedou.

Jehly č. 70-90 jsou velikostně univerzální a lze do nich použít stejné univerzální nitě (viz stránka o nitích). Velikost jehly v tomto rozmezí vyberte podle gramáže látky.

Jehly č. 100-130 jsou určeny pro šití nebo prošívání silnějších látek (manšestru, denimu, oděvní kůže apod.) silnějšími nitěmi. Jehlu vyberte podle konkrétní nitě, např. k běžně prodávané prošívací niti Gütermann Top Stitch je doporučována jehla 100-120, k silné niti Aspo 30 jehla 110-130.

Kromě tohoto číselného systému existuje ještě americký, který je v principu stejný, jen používá jiná čísla. Dnes už je běžné uvádět na obalu obě čísla oddělená lomítkem, např. 90/14. Odpovídající velikosti jsou: 60/8, 70/10, 80/12, 90/14, 100/16, 110/18, 120/19, 130/21.

Typy jehel

Jehly je nutné vybírat nejen podle velikosti, ale i podle typu. Na každý materiál se totiž hodí jiný typ.

označení
určení
velikosti
vlastnosti

 

universal
univerzální
60-130
Jak název naznačuje, jde o univerzálně použitelnou jehlu s velmi mírně zakulacenou špičkou. Hodí se na šití tkanin, v nouzi i úpletů.

 

jeans/denim
na těžší, hustě tkané materiály
90-120
Jehly jsou z pevnějšího materiálu a špička je mírně ostřejší, aby lépe pronikla látkou.

 

stretch
na strečové tkaniny s obsahem lycry a vysoce elastické úplety
70-90
Jehla má zaoblenou špičku, aby pronikla mezi vlákny látky a nepoškodila je.

 

jersey
na úplety
70-100
Jehla má výrazně zaoblenou špičku, aby nepoškodila vlákna v látce. Při šití úpletů ostrou jehlou může špička přeříznout nitku a od poškozeného místa uteče oko.

 

leather
na kůži a podobné materiály
70-130
Jehla má speciální řezací špičku, která materiál prořízne; na probodnutí běžnou špičatou nebo dokonce zaoblenou jehlou je potřeba větší síla a může to skončit ohnutou nebo zlomenou jehlou. Kromě kůže se může hodit i na některé odolnější kompaktní materiály jako vinyl nebo kortexin.

 

microtex
na jemné, hustě tkané látky nebo na koženku a tenkou kůži
70-120
Štíhlá a zvlášť ostrá jehla na husté materiály, jako jsou mikrovláknové tkaniny; jemné hedvábné materiály; pro snadnější propíchutí tenké kůže, koženky nebo fólie.

 

quilting
na ozdobné prošívání
70-90
Jehly se speciální, mírně zaoblenou špičkou, které jsou ideální na prošití více vrstev běžných tkanin, jak je obvyklé při šití a prošívání patchworkových výrobků. Proniknou více vrstvami, aniž by poškodily nitě ve tkanině nebo nit, se kterou se šije.

 

embroidery
na strojové vyšívání
70-90
Tyto jehly jsou mírně zaoblené jako univerzální jehly, ale mají větší očko a drážku, aby jimi hladce prokouzly i silnější a objemnější příze.

 

metallic
na šití metalickými nitěmi
80-100
Jehly s delším očkem pro lepší práci s metalickými nitěmi.

 

Dvojjehly pro šití dvěma nitěmi se většinou prodávají v univerzálním provedení, ale dají se sehnat i strečové, džínové a další dvojjehly.

Kromě těchto typů existují ještě další speciální jehly s okrajovým využitím, např. jehly se dvěma očky, štepovací jehly nebo trojjehly.

Barevné značení jehel

Někteří výrobci používají kromě číselného značení jehel také barevné značení: na dříku jehly jsou dva barevné proužky, z nichž první označuje typ a druhý velikost. V českých obchodech se prakticky neprodávají, s výjimkou některých jehel Singer. Navíc různí výrobci mají různé barevné kódy.

Značky jehel

U nás se nejvíc prodávají jehly značek Akra (česká značka spadající pod Prym) a Schmetz (Německo). Obě značky jsou kvalitní a spolehlivé. Když pojedete do zahraničí, většinou narazíte také na Schmetz, případně Prym nebo Klasse.