Materiál
bavlna

Vazba
plátnová

Splývavost
ano, střední

Gramáž
nízká

Pružnost
ne

Dostupnost
dobrá

Cena
nízká

Charakteristika

Lehká nebo středně lehká látka, která vznikla jako imitace vlněného flanelu. Tká se v plátnové vazbě a poté počesává, obvykle na obou stranách, takže získá jemný vlas, který je však náchylný ke žmolkování. Flanýlek je měkký, velmi příjemný na nošení, hřejivý a snadno dostupný, a je oblíbený zvlášť na dětské a domácí oblečení.

Podobné a příbuzné látky

flanel, dyftýn,

Výhody

  • příjemný na nošení
  • snadno dostupný, levný
  • snadná údržba

Nevýhody

  • sklony ke žmolkování
  • malá odolnost – rychle se prodře

Šití

Z flanýlku se dobře stříhá i šije. Protože vlas je vytvořený počesáním, při stříhání jednotlivé chloupky nevypadávají jako u sametu nebo manšestru. Vzhledem k materiálu a vazbě je vhodné ho před šitím vysrážet. Šijte univerzální jehlou 70-90 podle gramáže a univerzálními polyesterovými nebo bavlněnými nitěmi. Žehlit doporučuji z rubu, i když nízký a plochý vlas flanýlku se příliš neponičí ani žehlením po lícové straně.

Péče

Flanýlek, je-li skutečně stoprocentně bavlněný (některé mohou obsahovat např. viskózu, což musí být vždy uvedeno na štítku), lze prát na vysoké teploty i vyvářet, ale samozřejmě se tím snižuje jeho životnost. Nebyla-li látka předem vysrážena, počítejte s tím, že se oděv trochu srazí. Flanýlek má tendenci žmolkovat, ale žmolky jdou snadno odstranit strojkem nebo ručně.