Materiál
typicky hedvábí/umělá vlákna

Vazba
saténová

Splývavost
ne, „papírová“ látka

Pružnost
ne

Dostupnost
horší

Cena
střední až vysoká

Původ

Tato původně hedvábnická tkanina vznikla podobně jako satén v Číně. Název dyšes získala podle francouzského „duchesse“ – vévodkyně. Pro svou zvlášť vysokou cenu byla tato luxusní látka skutečně dostupná jen šlechtě.

Top z hedvábného dyšesu, Saint Laurent (netaporter.com)

Top z hedvábného dyšesu, Saint Laurent (netaporter.com)

Charakteristika

Dyšes neboli duchesse je druh těžkého saténu a typicky se vyrábí z hedvábí. Je tkaný v saténové vazbě a to velmi hustě, takže má matnější lesk než satén a není náchylný k zatrhávání. Také nesplývá, ale má „papírový“ omak a vzhled podobně jako dupion nebo taft. Dobře drží tvar a hodí se proto zvlášť na široké sukně.

Dyšes z umělých materiálů (polyester, acetát) je obvykle dostupný hlavně v bílých a krémových odstínech, protože se hojně používá na šití svatebních šatů. Někde ho přímo dostanete pod názvem „svatební satén“, nicméně pod tímto obecným názvem se může skrývat vcelku cokoli.

Výhody

  • velmi krásná látka vhodná na luxusní oblečení

Nevýhody

  • vysoká cena
  • po vyprání ztrácí charakteristickou tuhost

Šití

Dyšes se dobře stříhá a pěkně se s ním pracuje (na rozdíl od běžného saténu tolik neklouže), ale velmi snadno se třepí, nechávejte si proto větší přídavky na švy a co nejdřív látku začišťujte.

Na špendlení dyšesu používejte jemnější ostré špendlíky, na šití univerzální nebo ostré (microtex) jehly podle gramáže. Vhodná délka stehu je 2-2,5 mm. Dyšes se podobně jako satén může krabatit ve švech, vyzkoušejte proto předem nejvhodnější napětí niti.

Péče

Hedvábný dyšes je teoreticky možné prát, ale ztrácí při tom svou typickou papírovou strukturu a stává se splývavějším. Pokud z něj máte večerní šaty, které se nenosí tak často, raději je dejte jednou za čas chemicky vyčistit. Pokud vám ztráta tuhosti nevadí, perte dyšes jako jiné hedvábí: nejlépe ručně, v prostředku určeném na vlnu nebo jemné prádlo, neždímejte, sušte rozložené naplocho.