Materiál
hedvábí; imitace z umělých vláken

Vazba
plátnová

Splývavost
tužší látka, dobře drží tvar – tuhost se ztrácí po vyprání

Gramáž
střední

Pružnost
ne

Mačkavost
podle natužení

Dostupnost
relativně běžná

Cena
střední (600-1000 Kč za metr)

Charakteristika

Dupion i šantung jsou hedvábné tkaniny, pro kterou jsou typické tenké nitě v osnově a výrazně hrubší v útku. Útkové nitě jsou navíc nepravidelné, s častými zesílenými místy. U dupionů se v útku používají hedvábné nitě odvíjené ze dvou kokonů najednou – proto dupion (z italského „doppio“ – dvojnásobný). Šantung je pojmenovaný podle čínské provincie Šan-tung, odkud pochází.

Šantungy jsou obecně tenčí a jemnější než dupiony, ale existují i hodně jemné dupiony – a hrubší šantungy. V mnoha obchodech tyto látky ani nerozlišují.

Dupiony a šantungy se často tkají jako šanžánové – v útku jsou nitě jiné barvy než v osnově. To vytváří atraktivní měňavý efekt. Jednobarevné i šanžánové dupiony a šantungy jsou k dostání v široké škále výrazných i tlumených barev.

 

Výhody

  • látka drží tvar, „neutíká“ při stříhání
  • je k dostání v mnoha nádherných barvách

Nevýhody

  • praním, ale i častým nošením ztrácí typickou „papírovou“ tuhost
  • silně se třepí
  • často se prodává jen v úzké šířce (90 cm)

Šití

Zda si vyberete dupion nebo šantung záleží jen na vás. Práce s nimi je prakticky stejná.

Při koupi si látku prohlédněte, zvlášť v levnějších dupionech bývají často kazy. Předpírání před šitím závisí na tom, jak se o oděv budete starat: pokud ho budete čistit jen chemicky, není předpírání nutné. Pokud ho chcete prát, nebo chcete odstranit tuhost a získat splývavější látku, pak dupion/šantung před šitím vyperte.

Dupion/šantung se dobře stříhá ve směru přes látku (když nůžky přestříhávají tenké osnovní nitě), o něco hůř ve směru po látce; při jeho stříhání se dost tupí nůžky.

Při manipulaci s látkou je potřeba myslet na to, že se velmi snadno třepí, a stříhat s většími švovými přídavky, které je stejně potřeba co nejdřív začistit. Zvlášť dupion se rád roztahuje nebo dokonce trhá ve švech, což je dané řidší vazbou i tím, že není vůbec pružný. Dbejte na dostatečné přídavky na volnost, jinak bude oděv těsný a látka se bude trhat. Proto je také dobré dupionové oděvy aspoň v některých částech podšívat (např. šaty v živůtku), podšívka je zpevní.

Pro šití je vhodná jehla síly 80-90 s běžnou polyesterovou nití, poněkud kratší steh (2,2 mm) a poněkud vyšší napětí. Protože každý dupion je jiný, určitě šití nejdřív vyzkoušejte na odstřižku a nastavení dolaďte.

Péče

Dupion a šantung lze prát v ruce nebo na jemný program v pračce, vždy s použitím pracího prostředku na jemné prádlo nebo na vlnu. Praní ale vždy předem vyzkoušejte na odstřižku, na některých látkách – závisí na povrchové úpravě – se mohou dělat skvrny. Mokrou látku neždímejte a nemačkejte, mohly by se na ní nadělat vrásky, které nepůjdou vyžehlit. Praním látka ztrácí tuhost. Chcete-li tuhost zachovat, je potřeba oblečení jen chemicky čistit. Sušte nejlépe rozložené na ploše, látka by se mohla prověsit a ztratit tvar.