Materiál
bavlna, směs bavlny a polyesteru, konopí

Vazba
keprová

Splývavost
ne

Gramáž
střední až vyšší

Pružnost
bez obsahu elastanu ne

Dostupnost
běžná

Cena
střední

Původ

Název denim je zkráceninou původního „serge de Nîmes“, tedy serž (kepr) z Nîmes. V tomto francouzském městě se denim tkal jako materiál na pracovní kombinézy a na plachty. Název „džínovina“ pochází z francouzského názvu pro italské město Janov (Genoa), kde se šily první denimové pracovní kalhoty – džíny. V Americe vyráběl první džíny s kovovými cvočky na kapsách nevadský krejčí Jacob Davis. Denim nakupoval ve velkoobchodě Leviho Strausse, se kterým později začal spolupracovat na výrobě těchto kalhot.

Charakteristika

Denim je pevná, odolná látka hustě tkaná v keprové vazbě. Klasický denim je dvoubarevný – osnovní nitě jsou indigově modré, útkové nitě mají přírodní krémovou barvu. Na barvení modrého denimu se dnes používá převážně syntetické indigo.

Příbuzné a podobné látky

Drel, kepr

Druhy denimu

Selvedge (selvage) denim: denim tkaný na užších tkalcovských stavech, někdy dokonce ručně. Má typické hladké pevné kraje a je velmi tuhý. Šijí se z něj džíny, které mají tento pevný kraj ve vnějším švu nohavic. Jedná se o specifický střih podobný střihu modelu 501 od Levi’s. Tyto džíny jsou poměrně drahé, považované za luxusní kousek.

Strečový denim: denim s obsahem elastanu. Používá se na dámské džíny nebo přiléhavé modely.

Výhody

  • pevnost a odolnost

Nevýhody

  • časem bledne (někdy je to žádoucí, někdy ne)
  • některé denimy jsou velmi tuhé a zpočátku nepohodlné na nošení

Šití

Nevysrážený denim je nutné před šitím vyprat.

Denim lze šít univerzálními nitěmi, zvlášť jeho tenčí verze, ale pevnou džínovinu doporučuji šít pevnými jádrovými nitěmi. Když bude látka odolná, ale švy při zátěži popraskají, zkazí se tím celý odolný efekt, kvůli kterému jste zvolili tak tuhý materiál. Někdy pomůže šít dvojitým či trojitým stehem, který nabízejí některé šicí stroje. Na ozdobné prošívání použijte některou speciální nit k tomu určenou. Jako jehly se logicky nabízejí speciální pevné jehly na denim, které se běžně prodávají v galanteriích. Na tenčí strečové denimy použijte jehlu určenou na strečové látky.

Denim se celkem dobře stříhá (jen to chce dobře naostřené nůžky), při šití nikam neutíká a dobře se posunuje pod patkou. Problém může nastat při prošívání více vrstev, kdy můžete použít některý trik: před šitím místo sklepat kladivem, šít pomalu ručním kolečkem, nebo potřít šev mýdlem – jehla tak lépe proklouzne (prodávají se i speciální maziva na jehlu).

Péče

Denim lze běžně prát. U oblečení a látek, které nejsou předem vysrážené, je potřeba počítat s tím, že se srazí. Modrý denim při praní a na slunci bledne, pokud tomu chcete zabránit, obraťte oděv před praním naruby a sušte ve stínu. V drogeriích se prodává speciální modrá a černá barva (Iberia Wash & Color) pro osvěžení barvy vybledlé džínoviny přímo v pračce. Nezapomeňte, že džíny, a to nejen modré a černé, hodně pouštějí barvu!