Materiál
hedvábí, imitace z umělých vláken

Vazba
saténová

Splývavost
velmi splývavá látka

Gramáž
nízká

Pružnost
ne

Dostupnost
speciálnější

Cena
střední

Původ

Charmeuse (čti „šarméz“) je známý už z historie. Byla to látka vyhrazená šlechtě, protože šlo o nedostatkové a velmi drahé zboží. Francouzský název charmeuse – „okouzlující žena“ – zřejmě odkazuje na to, že ženám to v charmeuse sluší 🙂

Charakteristika

Charmeuse je velmi jemná, lehká látka tkaná v saténové vazbě – laik by řekl „lehoučký satén“. Její povrch je lesklý, rub matný. Látka je velmi příjemná na nošení. I umělé charmeusy, které se namísto hedvábí vyrábějí např. z polyesteru nebo nylonu, vypadají velmi dobře a zůstávají relativně prodyšné. Kvalita imitací je pochopitelně velmi různorodá.

Výhody

  • lehoučký, krásně splývavý materiál, který působí luxusně
  • pohodlný na nošení

Nevýhody

  • špatně se s ním pracuje při stříhání a šití – nevhodný pro začátečníky
  • je náchylný k poškození (zatrhávání, trhání ve švech)

Šití

Charmeuse je enormně kluzká látka, která se při práci všelijak vlní a má snahu „utíkat“ ze stolu. Před stříháním je docela obtížné kus látky pěkně vyrovnat, a i ten nejlehčí chybný dotyk celé rovnání zkazí. Doporučuje se nepracovat s látkou na hladkém povrchu – podložte si ji na stole kusem hrubší látky (kaliko, flanýlek) nebo aspoň papírem.

Při špendlení používejte pokud možno tenké špendlíky (hedvábné špendlíky).

Charmeuse velmi svědčí šikmý střih.

Při šití použijte univerzální nebo tenčí nitě s jehlou velikosti 60-70, na hedvábný charmeuse ideálně hedvábné nebo jemné bavlněné – ale i polyester se dá použít. Při šití po látce nebo přes látku je lepší charmeuse trochu napínat; při šití v šikmém směru nechte jít pod patku volně. Délka stehu by měla být spíš kratší, 2 mm nebo méně, napětí nitě volnější, protože charmeuse má sklony krabatět ve švech. Vhodné napětí vyzkoušejte předem, látka by se neměla ani stahovat, ani být ve švech příliš volná.

Péče

Charmeuse je možné prát v prostředku na vlnu nebo jemné prádlo. Protože je látka náchylná k mechanickému poškození, je lepší prát ji ručně a s citem. Místo ždímání jen lehce vymačkejte a nechte uschnout nejlépe naplocho.