Materiál
hedvábí

Vazba
plátnová

Splývavost
jen částečná

Pružnost
ne

Dostupnost
horší

Cena
střední

Původ

Látky z odpadního hedvábí se vyrábějí stejně dlouho jako všechna hedvábí. Vzhledem k tomu, jak náročné a drahé je pěstování bource, snažili se výrobci vždy využít veškerý materiál. Když se pěstování bource a výroba hedvábí ve středověku dostaly do Evropy, tkaly se látky z odpadu či směsí hedvábného odpadu s jinými vlákny i zde.

Charakteristika

Buret je na pohled velmi „přírodní“, hrubá látka, která připomíná režné plátno. Protože je ale hedvábná, má celkem příjemný měkký omak a je i částečně splývavá. Vzhledem k obsahu hrubších částeček může škrábat, a pro oblečení určené k nošení přímo na těle je potřeba vybrat kvalitnější buret, případně jinou podobnou látku.

Buret je v podstatě lehký druh noilu (matky). Obě látky se tkají z noilových přízí, spřádaných z krátkých vlákének, která zbyla z výroby kvalitního hedvábí.

Podobné a příbuzné látky

noil: těžší, měkčí látka z noilové příze

tussah, tasar: látka tkaná z hedvábí divokých druhů motýlů (Antheraea mylitta, A. pernyi, A. yamamai). Jde o obecný název, pod který patří látky různé vazby a gramáže.

šap: látka tkaná ze šapové příze, vyráběné z krátkých hedvábných vláken, jež prošla šapovacím procesem na odstranění sericinu.

muga (též assamské hedvábí): hedvábí z divokých druhů bource, které se vyrábí v indickém Assamu.

atlaské hedvábí: látka z hedvábí motýla martináče atlase (Attacus atlas)

Buret se u nás dříve zaměňoval s dupionem a někdy se s tím ještě setkáte, hlavně u starších švadlen. Jde ale o dvě různé látky z odlišného materiálu.

Výhody

  • velmi zajímavá struktura, rustikální vzhled

Nevýhody

  • špatně se barví, dostupný většinou jen v přírodních odstínech
  • obsahuje nečistoty

Šití

S buretem se docela dobře pracuje. Při stříhání i šití drží tvar, nemá tendenci se natahovat ani „utíkat“. Použijte univerzální jehly síly 80 a univerzální polyesterové nebo bavlněné nitě. Před stříháním látku vyperte, vzhledem k řídké vazbě se může poměrně dost srazit. Také se třepí, díly proto co nejdříve začistěte.

Péče

Buret je možné prát, praním se dokonce poněkud vylepšují jeho vlastnosti (především měkkost). Vzhledem k řídké vazbě se ovšem sráží. Snese i vyšší žehlicí teploty.